İmplant Nedir ?

1 yıl önce eklendi

 

İmplant nedir sorusuna aslında en iyi verilen cevap eksik olan diş kökümüz yerine titanyum malzemeden bir kök oluşturmaktır.Toplumda implant denilince akla ilk gelen üstüne takılan zirkonyum ve porselen dişler de dahil olduğudur.Ancak implant sadece üst yapı için bir kök oluşturmaktır.

İmplantın amacı hastanın herhangi bir nedenden dolayı kayıba uğramış diş eksiğini gidermek, diş eksikliğinden doğan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak, eksik dişin fonksiyonunu geri kazandırmak, kişinin doğal görünümüne geri ulaşmasını sağlamaktır.

Diş implantı tedavisi kanıtlanmış bir uygulamadır. Diş implantı genel sağlığı iyi olan bütün herkese yapılabilir. Başarı yüzdesi çok yüksek olan bu uygulamada neticeler %97 - %98 civarındadır.Ancak bazı istisna durumlarda vardır.Bu tür durumlarda özellikle kemik dokusunu, bağ dokusunu ilgilendiren, Paget hastalığı olan hastalarda yada tedavi amaçlı yüksek dozda ışın almış kişilerde, diğer bir husus, şekeri çok yüksek seviyede seyreden hastalarda başarısız olma riski yüksektir. Hastalar buna rağmen implant yaptırmayı isteyebilirler. Bu risk hususu kendilerine açık açık anlatılmalıdır. Bir diğer implant yaptıramayanlar ise kalp rahatsızlığı ve diyalize bağlı olan hastalardır.Bunların dışında risk taşımayan kişilere uygulama yapılmaktadır. Ayrıca implant yapılacak olan kişinin çene gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Kadınlar için çene gelişimini tamamlanması en az 18 yaş, erkekler için ise en az 20 yaş olması uygulama için yeterlidir.

YORUMLAR