Dolgudan Sonra Diş Ağrısı ve Sızlaması

1 yıl önce eklendi

Tam anlamıyla kaybedilmemiş ve kurtarılma ihtimali olan dişler için “dolgu” uygulaması yapılabilmektedir. Bu uygulama dişin eski haline kavuşmasını sağlamak ve çürümeyi durdurmak amacıyla yapılmaktadır. Dolgu sonrası diş eski doğal şekline kavuşacağı için çiğneme fonksiyonu geri kazanılmış olacaktır. Vücudun herhangi bir noktasına yapılan operasyonların hepsinde olduğu gibi dişe yapılan işlemlerde de bir süre diş ağrısı yaşamak normaldir. Bu dönemde dişe dışarıdan yabancı bir madde geldiği için vücudun buna alışma sürecinin olduğu da unutulmamalıdır. Bu alışma sürecinde dişe çok sıcak, çok soğuk ve tatlı yiyecek içecekler teması halinde dişte sızlama olabilir. İlave olarak dolgunun ilk günlerinde çiğneme aşamasında dolgu alanına yüksek basınç uygulanmaması önerilmektedir. Dişte sızlama ve ağrılar 1-2 hafta sürebilir.   


Dolgu ve Diş Ağrısı

Dolgu sonrası yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederseniz diş ağrısı, sızlaması riski ciddi oranda azalacaktır. İlave olarak yemek yerden çiğneme işlemini dolgu bulunan dişlerden çok diğer dişler ile yapmanız ve dolgu alanına basınç uygulamamanız da diş ağrısı ve sızlamayı önemli ölçüde azaltacaktır. Belirttiğimiz gibi özellikle sıcak ve soğuk içeceklerden 1-2 hafta süre ile uzak durmak diş ağrısı ve sızlaması için en önemli maddelerdendir. Ayrıca diş hekiminizin size belirteceği yöntem ve varsa ağrı kesicileri almayı aksatmayınız. Bunlara ilave olarak rutin diş bakımınızı aksatmadan devam ettirmeniz önerilmektedir.

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Türleri

Dolgu Çevresinde Ağrılar: Dolgu dişi çevresinde ağrı yaşıyorsanız dolgunun tam oturmaması vb. dolgu ile ilgili sorunlardan olabilir. Bu durumun tespiti için diş hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Isırırken Görülen Ağrılar: Dolgu uygulamasından sonrası uyuşukluk (anestezi) etkisi geçtikten sonra kısa süreli ağrılar yaşanabilir. Bu ağrıların daha uzun sürmesi durumunda dolgu şekli kaynaklı sorunlar olabilir. Bu durumun tespiti için diş hekiminize başvurmanız önerilmektedir. İlk zamanlar ağzınızda yabancı bir madde hissi sebebiyle dolgu şekli ile ilgili önyargı oluşabileceğini unutmayınız.  

Sızlama: Dolgudan hemen uyuşukluk (anestezi) etkisi geçmesi ile diş sızlaması yaşanabilir. Bu normal bir durum olup uzun süreli sürmesi (1-2 haftadan uzun) halinde diş hekiminiz ile iletişime geçebilirsiniz.  

Sürekli Ağrılar: Yapılan dolgunun büyüklüğüne göre ve köke yakın lığına göre ağrılar 1-2 hafta kadar sürebilir. Dolgu sonrası yaşanan diş ağrıları eğer ortada başka bir sorun yoksa 1-2 hafta kadar sürer ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Hafif ağrılar ve sızlama normaldir ve dolgu yaptıranların büyük çoğunluğunda görülür. Uzun süreli ve şiddetli ağrılarınız varsa, ağrılar uykusuzluğa neden oluyorsa ve dolgudan sonra 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar diş hekiminize görünmeniz gerekebilir. Dolguların büyük ve derine kadar ilerlemesi halinde olan ağrılar dolgunun çözüm olmadığını göstermesi halinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak
  • Sigara kullanmayın veya en az seviyeye indirin
  • Şekerli ve tatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durun
  • Dolgu sonrası en azından 1-2 gün sert olmayan yumuşak yiyecekler yiyin
  • Ağız gargarası veya tuzlu su ile gargara yapın (diş hekimi önerisi ile)
  • Ağız bakımınızı aksatmayın
  • 1-2 gün yiyecekleri dolgu dişleriniz dışındaki alanlarda çiğneyiniz, mümkün değilse dolgu alanına minimum basınç uygulayarak çiğneyiniz

YORUMLAR