Diş Tedavisi ve Diş Hekimi Korkusunu Yenmenin Yolları (Hastaların Yüzde 59'u Diş Hekimi ve Diş Tedavisinden Korkuyor.)

2 yıl önce eklendi

Ülkemizde bir üniversitede yapılan bir araştırmaya göre tedaviye gelen hastaların yüzde 59'u diş hekimi ve diş tedavisinden korkuyor. Tedaviye gelmeyenlerle bu oranın daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Maalesef, bu oran çocuklarda ise %80-%90’ı bulabiliyor.

Diş tedavisi ve diş hekimi korkusu olanlara tavsiyelerimiz

1. Kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz, samimi, tecrübeli ve ilgili bir diş hekimi seçmelisiniz.

2. Tedavi başlamadan önce, diş hekiminize korkularınızdan bahsediniz. Korkularınız nedenlerini belirtirseniz, diş hekiminiz bunun üstesinden gelmeniz için size yardımcı olacaktır.

3. Tedaviye başlamadan, diş hekiminizden tedavinin aşamalarını anlatmasını isteyiniz.

4. Tedavi esnasında herhangi bir nedenle işleme ara vermek isterseniz, bunu tedavi başlamadan diş hekiminizle aranızda bir işaret ile (mesela, elinizi kaldırma) belirleyebilirsiniz.

5. Tedavilere basit bir işlemle başlanabilir, tek seferde tüm işlemleri yaptırmak zorunda değilsiniz. Zaten hastalarımızın hemen hepsi ilk işlemden sonra korkularını yenmektedirler.

6. Tedaviye başlamadan önce kliniği gezmek, diş hekimi ve çalışanlarla sohbet etmek sizi rahatlatabilir.

7. Randevularınızı sabah saatlerine almayı tercih edin. Sabah saatleri, günün stres ve yoğunluğunun en az olduğu zaman dilimidir, sizin olumlu düşünmenizi ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

8. Diş hekimine 6 ayda bir gidiniz. Böylece hem büyük işlemlerden kaçınabilir, hem de ortama daha rahat alışabilirsiniz. Alıştığınız ortamda da, korkuların olmaz ya da çok azalır.

9. Mevcut korkuların önemli bir kısmı eski teknolojiler ve uygulamalarla ilgilidir. Şu anda diş hekimliği teknolojileri ve tedavi yöntemleri oldukça gelişmiştir. Sizin rahat ve konforunuzu sağlayacak özelliklere sahiptir.

10. Diş hekimi korkusunun önemli bir kısmı iğneyle ilgilidir. Modern kliniklerde, diş iğnesinin acısını çok azaltan yöntemler kullanılmaktadır.

Ayşegül Öztürk
Dt.

Ayşegül Öztürk

Diş Hekimi Randevu al !

Hacıhalil Mah. Yeni Bagdat Cad. No: 452 Kat:1 (Gebze Stad Girişinin Karşısında) - Kocaeli

YORUMLAR