Diş Protezi Nedir? Türleri Nedir? Nasıl Takılır?

1 yıl önce eklendi

Diş Protezi Nedir ? 

Diş protez uygulaması kaybedilen dişleri yerine koymak için tasarlanır. Diş protez uygulaması sabit protez ve hareketli protez olmak üzere iki şekilde yapılır. Sabit protezlerde dişler ağız içine yerleşir ve sabitlenir. Çıkarıp takmak mümkün değildir. Hareketli protezde dişler ağızdan çıkarılıp takılır. Halk arasında takma diş olarak anılır. Diş protezi akirik bir taban üzerine porselen akirik yapılır. Tam protez uygulaması, dişlerin hepsi kaybedildiği zaman yapılır. Diş protezi görüntüyü bütünleyip doğal bir görünüm kazandırır. Kişinin güvenle gülümsemesini sağlar. Diş protezi diş hellimlerinin diş tedavisinde en son başvurdukları yöntemdir.


Diş Protezi Nasıl Takılır ? 

Dişler doğal bir görünüm kazanması için parlatılır. Dişlerin ferah ve temiz kalması sağlanır. Üst ve alt protezler diş dokusu üzerine yerleştirilir. Vakumlama tekniği ile diş sabitlenir. Protez ve yapıştırıcı krem ile ağza yerleşmesi sağlanır. Böylece protez altına yiyecek artıklarının girmesi engellenir. Alışmak biraz zaman alabilir. Yemek yerken zorlanma, konuşma güçlüğü görülür. Diş protezini korumak için rutin temizlik yapılır.


Diş Protez Türleri 

1- Sabit Protez: Ağız içine yapıştırılan protez türüdür. Ağızdan çıkmaz. Kişinin kendi dişi kullanılarak yapılır. Diş kaybı az olan kişilere uygulanır. Diş kesilip dişin üzeri temizlenir. Üzeri kaplanıp ağız içine monte edilir. Bu işlem en az 5 seansta yapılır. Bu protezin ömrü 6-8 yıl arası değişir.

2- Hareketli Protez: Kolay çıkartılıp takılabilen protezlerdir. Her gün bakım gerektirir. Çok sayıda eksik dişi olan kişiler için uygundur. Yapımı çok uzun sürer. En az 7 seansta yapılır. Yapımı 7 hafta sürer. Yapımı oldukça zor ve maliyetlidir. Protez ağızdayken konuşma ve öksürme sırasında hareket eder.

YORUMLAR