Diş Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

1 yıl önce eklendi

NEDİR

Diş ağrısı çekilmez bir ağrıdır. Kişinin hayatını zindan eder. Toplumda her kesimden insanın başına gelir. Aniden ortaya çıkar ve kişiyi hazırlıksız yakalar. Şiddetli ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürür. Ağrılar şiddetli ve çekilmez boyuta gelinceye kadar doktora gidilmez. Özellikle yemek yedikten sonra ağrılar artmaya başlar. Diş arasında biriken artıklar diş ağrısına neden olur.

SEBEPLERİ

Diş ağrısı 20 lik diş çıkarma döneminde sık görülür. Çürüyen dişler diş ağrısına neden olur. Diş eti iltihabı, dişlerde dolgu problemleri, diş arasında meydana gelen boşluk diş ağrısını tetikler. Diş arasında biriken artıklar asit üreterek sinir sistemini rahatsız eder. Diş ağrısı ağız ve diş bakımının temiz yapılmamasından kaynaklanır. Kalp hastaları, organ nakli yaptıranlar, böbrek ve karaciğer nakil hastaları, kanser hastaları, kemoterapi ve radyoterapi hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olanlar diş ağrısı yüksek risk taşır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Diş ağrısı tedavisini uzman diş hekimleri yapar. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi yapılır. Ağrıyan diş bölgesine aspirin, rakı ve kolonya sürmek zararlıdır. Karanfil yağı ağrıyan diş bölgesini uyuşturur, diş ağrısını dindirir. Doğru ve komple ağız bakım ve temizliği yapılmalıdır. Maydanoz çiğnemek diş ağrısına iyi gelir.

KORUNMA YOLLARI

Diş ağrısından korunmak için yemeklerden sonra dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kürdan ve diş ipi ile dişler arasında biriken artıklar temizlenir. Yatarken mutlaka yastık kullanın. Ağrıyan bölgeye buz tedavisi uygulanır. Tuzlu su il üzüm sirkesi gargarası diş ağrısına iyi gelir. Sarımsak ile taze salatalık baskısı diş ağrısına iyi gelir. Çay ağacı, zerdeçal, çörek otu,, oksijenli su, bamçimi suyu diş ağrısına iyi gelir.

YORUMLAR