Ağız Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

1 yıl önce eklendi

AĞIZ KURULUĞU NEDİR 

Ağız kuruluğu tükürük salgısının azalması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur. Ağız içindeki tükürük salgısı ağız içi bakterilerin çoğalmasını engeller. Ağız kuruluğunun oluşmasında ağız hijyeni ve diş sağlığı etkilidir. Ağız kuruluğu ciddi sağlık sorunlarının habercisidir. Ağız kuruluğu konuşma ve yutkunma zorluğuna neden olur.


AĞIZ KURULUĞU BELİRTİLERİ

Ağız kuruluğu baş ağrısı ve baş dönmesine neden olur. Hastanın diş etinde solukluk ve iltihap görülür. İnatçı öksürük yaşanır. Kişinin sesi kısılır. Dudaklarda çatlaklar meydana gelir. Boğazda ve burunda kuruma hissi oluşur. Kişide tekrarlayan ağız yaraları görülür.


AĞIZ KURULUĞU SEBEPLERİ

Ağız kuruluğu; Antidepresan, bulantı ve alerji ilaçları kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Esrar, eroin gibi madde bağımlılarında ağız kuruluğu çok sık görülür. Şeker hastalığının bir belirtisi de ağız kuruluğudur. Tütün ve sigara kullanımı ağız kuruluğunu tetikler. Yetersiz sıvı alan, baş ve boyun bölgesinden ameliyat olan kişilerde ağız kuruluğu görülür. Kaygı bozukluğu, depresyon, gibi psikolojik rahatsızlıklar ağız kuruluğuna neden olur. Ağzı açık uyuma, horlama gibi durumlar ağız kuruluğunu hızlandırır. Tükürük bezinde meydana gelen iltihaplar ağız kuruluğuna neden olur.


AĞIZ KURULUĞU TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ağız kuruluğu tedavisinde amaç kaybedilen tükürük salgısını yerine koyma hedeflenir. Uzman hekim kontrolünde tükürük salgısını arttıracak ilaç tedavisi uygulanır. Diş çürükleri ve ağız içi enfeksiyon ile mücadele edilir. Kalsiyum ve fosfor içeren diş macunu kullanılır. Flor içeren sıvı jel ile ağız temizlenir. Gece yatmadan önce flor içeren anti bakteriyel ağız suyu ile gargara yapılır. Şeker içermeyen bol sıvı tüketin. Akapuntur uygulaması ile tükürük salgısı arttırılır.


AĞIZ KURULUĞU KORUNMA YOLLARI

Ağız kuruluğunu yok etmek için burundan nefes alıp sigara alkol kullanımına son verin. Kafein içeren içecekler ağız kuruluğuna neden olur. Kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatak odanızı sık sık havalandırın. Asitli, şekerli, sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Havuç, kereviz tüketmek, ağız kuruluğuna iyi gelir.


YORUMLAR