Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

1 yıl önce eklendi

AĞIZ KOKUSU NEDİR 

Ağız kokusu kişiyi ve çevresindeki insanları rahatsız eder. Ağız kokusu ağız temizliği ve bakımının yeterli düzeyde yapılmamasından kaynaklanır. Ağız kokusu kişide önemli psikolojik sorunlara yol açar, Her 4 kişiden birisinde ağız kokusu görülür. Ağız kokusu; diş çürümesi, diş et hastalığından sonra ağız hastalıkları konusunda en yaygın üçüncü rahatsızlık durumudur. Ağız kokusu uzun süre devam ederse ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kişi vakit geçirmeden uzman bir doktora görünmesi gerekir.

AĞIZ KOKUSU SEBEPLERİ

Ağız kokusu tütün ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ağız kokusu diş eti hastalıklarının habercisidir. Diş arasına biriken gıda artıkları ağız kokusuna neden olur. Tükürüğün az salgılanması sonucu ortaya çıkan ağız kuruluğu ağız kokusuna neden olur. Dişlerin hijyenik olmaması, düzenli diş fırçalama alışkanlığının olmaması ağız kokusuna neden olur. Düşük karbonhidrat içeren beslenme şekli de ağız kokusuna neden olur. Uzun süre kullanılan ilaçlar tükürüğü azaltıp ağız kokusuna neden olur. Karaciğer yetmezliği ve kanser hastalarında ağız kokusu çok sık görülür.

AĞIZ KOKUSU NASIL ÖNLENİR

Ağız kokusunu önlemek için ağız temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız temizliği ağız kokusunu ve diş eti hastalıklarını önler. Şekersiz sakız ağız kokusunu keser. Kronik ağız kokusunda diş hekimine başvurmak gerekir. Ağız kokusuna neden olan; soğan, sarımsak, kahve, lahana, turşu, gibi besinleri az tüketin. Alkol ve sigara kullanmayın. Yılda en az 2 kere ağız ve diş bakım kontrolü yaptırın. Anti bakteriyel diş macunu ile günde en az 2 defa dişleri fırçalayın. Tükürük salınımını arttıran portakal, limon, greyfurt ve mandalina tüketin. Yaşam tarzı ve yeme alışkanlığı değiştirilerek ağız kokusu önlenir.


YORUMLAR